Dalga Sörfü Başlangıç.

Sörfe başlamadan önce

Sörfe başlamadan önce beklentiler ve karşılaşılacaklar. Bir kaç ufak detay ve tavsiye.

Dalga sörfü yapmayı öğrenmeye karar verdik, aradık, araştırdık, sörf fotoğraflarını, video’larını inceledik, forumları okuduk, tüm kaynakları gözden geçirdik, bir bilene, hatta hiç bilmeyene sorduk soruşturduk, tüm hikayeleri, efsaneleri dinledik ve başlamak için tüm ayarlamaları yaptık. İşte bu noktadan sonra bu muhteşem sporu öğrenmek için hareket eden insan nasıl bir hazırlıkla yola çıkmalıdır, “tam olarak” neler ile karşılaşacaktır, ve sonunda ne hissedecektir:

Kaynak: Surfline.com
 • Bir dalga sörfü kampında veya eğitmen eşliğinde bu spora başlamak en güvenli yol olacaktır.
 • Dalga sörfü belki de fiziksel olarak en fazla hazırlık ve hazır olma hali gerektiren sporlardan biri olabilir. Mümkün olduğunca fiziksel kondisyonu yükselterek başlamak gerekir. Sörf kampından ortalama 3 ay önce bacak, karın, sırt ve omuz kaslarını destekleyecek, güçlendirecek bir antrenman programı yaparsanız kampın üçüncü gününde dökmüş olduğunuz her damla tere değdiğini anlayacaksınız.
 • İlk gün suya çıktığınız sörf tahtalarının video ve resimlerde gördüğünüzden çok daha büyük ve kalın olduğunu göreceksiniz. Başlangıç aşamasında sörf tahtanızın “cool” olmasındansa “yüzer” olması gerekiyor.
 • Tahtaları taşımak, hele rüzgar da varsa biraz zorlu olacaktır. Fakat suda tahtanın üzerinde bir iki kulaç atmaya başladığınızda kendinizi çok çok iyi hissetmeye başlayacaksınız. Zaman zaman dengenizi kaybedecek, zaman zaman kulaç atmaktan çok yorulacaksınız ama her an eğleneceksiniz.
 • Eğer wetsuit kullanacaksanız giymeye alışmak için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Ve bayanların popolarının nasıl gözüktüğünü, erkeklerin göbeklerinin fırlayıp fırlamadığını düşünmelerine hiç gerek yok, suya girdikten sonra herkes önce canının derdine sonra eğlencesinin keyfine düşmüş oluyor.
 • İlk dalgalarınızı yakalamak için çok çabalayacak, tahtanın üzerinde ayakta durabilmeye çalışırken çok düşeceksiniz.
 • İlk akşamınızda her yeriniz yorgunluktan ağrırken, soğuk birşeyler içip o günü düşündüğünüzde, yakaladığınız ilk beyaz dalganın tadı emin olun size en lezziz dalgaların tadından farksız gelecektir.
 • Fakat ilk günün sonunda fark edeceksiniz ki dalga sörfünün öğrenme aşaması hiç öyle göründüğü kadar seksi değil. Sürekli düşüp, sürekli su yutup, sürekli burnunuz akacak.
 • “Nose dive” ile tanıştığınızda suyun altında geçireceğiniz 10 saniyelik zamanda kaç kez döndüğünüze hayret edeceksiniz ve beyninize bile su kaçıp kaçmadığından endişe edeceksiniz.
 • İnat edip devam ederseniz, harika bir kırılmamış yeşil dalga yakalayabilirsiniz. Doğru zamanda yakaladığınız o yeşil dalganın yüzünden aşağı doğru kayarken çıkan sesi, o hızı, tahtanın üzerindeki dengenizi, o sürüşün keyfini tam olarak doğru kelimeler ile hiç bir zaman tanımlayamayacaksınız. Nerede olursanız olun her aklınıza geldiğinde gülümsemenizi saklayamayacaksınız.
 • Üzerinize doğru gelen dalgalardan kaçınmak için kocaman başlangıç tahtalarınız ile “duck dive” yapamadığınızı öğrendiğinizde biraz mutsuz olacaksınız çünkü “eskimo roll” yapmaktan hiç hoşlanmayacaksınız. Ama onlarca metre tekrar kulaç atmamak için ne işe yarıyor ise razı olmayı çok çabuk kabulleneceksiniz. Çünkü o çok güzel dalgalar üzerinize üzerinize kapanan beyaz köpüklerin arkasında.
 • Bir iki gün sonra yeterli beslenmediğinizi fark edebilirsiniz. Hemen beslenme programınızı bir sporcunun beslenme programı ile değiştirebilirsiniz. Düzenli uyumanın sörf performansınızı çok fazla artıracağını unutmayın.
 • Birkaç gün içinde arkadaşlarınıza sürekli denizden/okyanustan ve dalgalardan bahsetmeye başlayacaksınız.
 • Eğitmeninizin her bir sözünü, her bir talimatını eksiksiz uygulamanız güvenliğiniz için çok çok önemlidir.
 • Güvenliğiniz için diğer bir önemli konu şu: gülerken su yutup boğulmamaya dikkat etmeniz. Çünkü çok eğlenecek ve çok güleceksiniz.
 • İlk haftanızın sonunda dalga sörfüne devam etmek ile ilgili hayaller kurmaya başladıysanız artık hayatınız malesef aynı olmayacak demektir.

Fazla direnmeden tatil planlarınızı ve bütçenizi yeniden düzenlemeniz vakit kaybetmeden tekrar sörf yapabilmenize olanak sağlayacaktır.


Sonraki yazı