Lokalizm

Lokalizm nedir?

Her dalga sörfü yapan insanın eninde sonunda lokalizm ile karşılaşması 100% bir ihtimal. Peki lokalizm nedir?

Lokalizmin sörf kadar eski bir olay olduğu ve hatta Hawaii kraliyet ailelerinin en iyi sörf noktalarını kullandığı söyleniyor. Nedenini anlamak pek de zor değil açıkcası; okyanusa ve kendine karşı mücadele ettiğin, ve yine de olabildiğince keyif aldığın bir iş sörf. Hal böyleyken, çevresine karşı duyarlı olmayan ve sörf hakkında yeterli bilgisi olmayan birinin davranışları yüzünden seansın keyfinin kaçması hiç de hoş değil.

İşte bu noktada devreye sörf etikleri giriyor… Sörf yapanların bildiği yazılı olmayan kurallar diyor kimileri bunlara. Ama benim için en basit şekliyle “kendine davranılmasını istediğin gibi davran” klişe sözüne dayanıyor çoğunlukla. Sudaki insanlara saygılı ol, sadece kendinin değil etrafındaki insanların da güvenliğini düşün, paylaşmayı bil, gülümse ve önündeki 2-3 saatten olabildiğince keyif al.

Bu kadar basit aslında. Başkasının dalgasına atlamamak vs vs gibi ayrıntılı kurallar zaten bunların doğal birer uzantısı oluyor.

Bu açıdan lokalizmi bir seviyeye kadar faydalı buluyorum. Yıllardır belli bir noktada sörf yapmış bir grup insanın sudaki diğer insanlar için oto-kontrol mekanizması olması, onlara örnek olması… Genel olarak line-up’da sakin, huzurlu bir hava sağlanmasına sebep olabilmesi güzel.

Önemli olan nokta (kanımca) bunun “burası benim bölgem” mentalitesine girmeden yapılması. İş o noktaya gelince ego ve kişisel sorunlar da devreye girebiliyor. Lokal sörfçülerin (yine benim nacizane fikrim bu) amacı erkek aslan edasıyla kıskanç bir şekilde bölgelerini korumak ve otorite oluşturmak değil, pasif bir şekilde düzeni sağlamak olmalı. Aksi halde lokalizm hakkında okuduğumuz line-up’da kavga çıkması, insanların arabalarının lastiklerinin patlatılması gibi saldırgan tavırlar ortaya çıkabiliyor. Port Hueneme’den “şu haber”  yoldan çıkan lokalizmin ne noktaya gelebileceğine güzel bir örnek olsa gerek.

Lokalizm…

 

Sanırım bir bölgede uzun süre sörf yapanlar bir süre sonra dalgaları ve denizi/okyanusu başka insanlarla paylaştıklarını unutuyorlar, bir sebepten dolayı aslında o dalgaların yakalanması için kendilerinin izni gerektiğini düşünmeye başlayabiliyorlar. Bu sörfün doğası ile neredeyse tam zıt bir olay. Açık konuşmak gerekirse kim olursa olsun, isterse Kelly Slater olsun, birisinin veya bir grubun dalga yakalamak, suya girmek için kendilerinden izin istenilmesi gerektiğini beklemesi biraz yersiz ve gereksiz geliyor bana ve nasıl bir egonun sonucu olabildiğini düşünemiyorum bile. Ama tabii hayat her zaman insanın düşündüğü gibi olmuyor.

Bir insan veya grup niye lokalizm yapar diye düşündüğümde aklıma 3 sebep geliyor.

  • Break’i sahiplenip, kendi mekanı olarak kabul etmesi,
  • Garip, sörf etiklerine uygun davranmayan ve diğer sörfçüleri tehlikeye atacak hareketler sergileyen insanların suda olması.
  • Line-up’ın inanılmaz kalabalık hale gelmesi, ve birden ortaya çıkmış olan bu güruha tepki göstermek istenilmesi.

Bunlardan ilkini kısmen anlayabiliyorum ama benden izinsiz suya giremezsin davranışını daha önce bahsettiğim gibi yersiz buluyorum. Sörf etiklerine uygun davranan, diğer sörfçülere saygı gösteren her sörfçünün okyanusda bulunmaya diğer herkes kadar hakkı var.

İkincisinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Üçüncüsü ise Türkiye gibi zaten az sörfçünün bulunduğu bir ülke için pek de gerekli değil gibi. Sörfün yeni yeni popüler olduğu bir ortamda 1. ve 3. tarzda lokalizm sörfün ilerlemesinin önüne geçebilir, 2.’si ise insanların daha kurallara alışamamış olması, çoğunlukla küçük gruplar halinde veya tek başlarına sörf yapmaları nedeniyle kalabalık line-up’da sörf yapmaya alışkın olmamaları gibi sebepler yüzünden gerekli olabilir diye düşünüyorum.

Sizin bu konuda görüşleriniz neler?

Nedensiz olduğunu düşündüğünüz lokalizme maruz kaldınız mı hiç? Ya da lokalizm olayının öbür tarafında yer aldınız mı? Öyleyse neden?

Not: Surfrider Foundation‘ın (okyanus ve plajların korunması için çalışan sörf odaklı bir organizasyon) kurucusu Glenn Henning’in yazdığı “The Stain on the Sould of Surfing” adlı kapsamlı ve oldukça güzel bir yazı var. Lokalizmin erişebileceği noktaları ve lokalizme uzun zamandır sörf dünyasının içinde olan (ve kısmen buna maruz kalmış veya kalanları görmüş) bir insanın bakış açısını merak ediyorsanız okumak isteyebilirsiniz. Yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.


Önceki yazı