Suda Güvenlik

Dalga sörfü ve suda güvenlik

Dalga sörfü yaparken güvenlik ve sağlığınız açısından düşünmeniz gereken bir iki detay.

Sörf yapmanın verdiği keyifle bazen bu sporun ne kadar tehlikeli olabileceğini unutabiliyoruz. Ama her seferinde suya girmeden önce ve sudayken dikkat etmemiz gereken bazı güvenlik kuralları var.

SUYA GİRMEDEN ÖNCE

O kadar yolu aştıktan sonra, sörf tahtasıyla sahilde beklerken dakikalar saatler gibi gelebiliyor insana. Fakat koşa koşa suya atlamadan önce özellikle yeni bir spotta sörf yapılacaksa sahilin, dalgaların yapısını incelemek iyi fikir olabilir. Nerede rip akıntısı var, dalgalar nasıl kırılıyor, zemin nasıl gibi detaylara dikkat etmek sörf seansınızı kolaylaştıracaktır ve daha verimli kılacaktır.

Bu konuda daha önce yazılmış bir yazı için Sörften Önce‘ye bakabilirsiniz.

Continue reading “Dalga sörfü ve suda güvenlik”
Tanker dalgasında sörf

Tankerler arasında dalga sörfü

Tankerlerin yarattığı dalga ile sörf yapılabildiğini biliyor muydunuz?

İstanbul boğazından geçen tankerler kısmen ufak, fakat Texas devasa tankerlerin bol uğrak yeri olan limanlara sahip. Bu tankerlerin yarattığı dalgalar bel boyuna kadar çıkabiliyor. Ve bu tankerlerin yarattığı dalgalarda sörf yapılabiliyor. Genel olarak longboard’a uygunlar ve oldukça uzun sürüşlere imkan kılabiliyor. 1 km’ye varan ve hatta aşan sürüşler bacaklarınızın gücü ve tekniğiniz yetiyorsa gayet mümkün.

Continue reading “Tankerler arasında dalga sörfü”